Member Login

Awards

2017

Check out our award winners from 2017!


Winter Canadiana Touque League

League Winners:

  • Overall: Hockey

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Lumberjacks
  • Most Spirited Male Players: Colin Martin, Ross Moore, and Andrew James Willis
  • Most Spirited Female Players: Samatha Troake and Jenelle Pike
  • All Star Female Player: Rachael Fitkowski
  • All Stars Male Players: Robert Jong

Winter BIY League:

League Winners: 

  • Overall: Young Guns

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Canadian Armed Flickers
  • Most Spirited Female Players (tie): Susan White, Christine Howse, Catherine Rose-Jackman, Samantha Troake, Kim Drake, Samantha Foster, Mary Claire Lynch
  • Most Spirited Male Players (tie): Dave Reddy and Albert Norman
  • All Star Female Player: Laura Zwicker
  • All Star Male Player: Felix Zhou

Capital Subaru Summer League:

League Winners: 

  • Overall, Flaherty Cup: Fellowship of Awesome
  • Division B: Dad Bod
  • Division C: Crush
  • Division D: Huck Norris

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Flicky Minaj
  • Most Spirited Male Players: Jonathan Wall
  • Most Spirited Female Players: Alyse Stuart
  • All Star Male Players: Luke Dyer
  • All Star Female Players: Megan Hatch
  • Favourite Opponent: Dad Bod
  • Favourite Team Name: Making “Fetch” Happen
  • Most Committed Female: Tiffany Warren
  • Most Committed Male: Allan Johnson
  • Captain of the Year: Andy Porter
  • Most Spirited Player in June: Stephen Coward
  • Most Spirited Player in July: Alyse Stuart
  • Most Spirited Player in August: Jonathan Wall

Fall Outdoor Hat League “Arts & Crafts”:

League Winners:

  • Overall: Buttons

Award Winners:

  • Most Spirited Team: White Glue
  • Most Spirited Female Player (tie): Kaitlin Ryan (Paper Mache) and Karen Lawlor (Safety Scissors)
  • Most Spirited Male Player: Malcolm Sheppard (Crayons)
  • All Star Female Players (tie): Rachael Fitkowski (White Glue), Allie Guerra (Cotton Balls), Rosie Myers (Pipe Cleaners) and Tiffany Tozer (Glitter)
  • All Star Male Player: Allan Porter (Crayons)

Fall Indoor BIY League:

League Winners:

  • Overall:

Award Winners:

  • Most Spirited Team:
  • Most Spirited Female Player:
  • Most Spirited Male Players:
  • All Star Players:

2016

Check out our award winners from 2016!


Winter Hat League – Mile Zero: The Frisbee Awakens

League Winners:

  • Overall: Stormtroopers

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Womp Rats
  • Most Spirited Players: Kim Drake and Jason Kinnin
  • All Star Female Player: Anneke Funk
  • All Stars Male Players: Greer Hunt and Mike Rudofsky

Winter BIY League:

League Winners: 

  • Overall: Awesome Horse

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Flicky Minaj
  • Most Spirited Players: Peter Thompson, Laura Lavers
  • All Star Players: Lindsay Church, Laura Roche, Laura Zwicker, Yassir El-Tahan

Capital Subaru Summer League:

League Winners: 

  • Overall: Fellowship of Awesome
  • Tier 2 : Nighthawks

Award Winners:

  • Favourite Opponent: Flicky Minaj
  • Favourite Team Name: Handler Bing
  • Most Committed Female: Jess Wade
  • Most Committed Male: Cameron Segger
  • Captain of the Year: Rachael Fitkowski
  • Tier 1
    • Most Spirited Team: Ghetto Geppetto
    • Most Spirited Male Players: Colin McDonell
    • Most Spirited Female Players: Gina Reid, Heather Sullivan, Jessica Milmore, Samantha Young
    • All Star Male Players: Colin McDonell
    • All Star Female Players: Louise Guolla
  • Tier 2
    • Most Spirited Team: Ghetto Geppetto
    • Most Spirited Male Players: Lorne Dunford, Ross Moore
    • Most Spirited Female Players: Emily O’Dea, Kate Howarth
    • All Star Male Players: Greg Tricco, Joshua Lau
    • All Star Female Players: Stefanie Walsh

Inaugural Summer Parity League:

League Winners: 

  • Overall: Team Hartmann

Award Winners:

  • Mixing Bowl Award (attempted the most trades): Andy Porter
  • Moneyball (highest salary/best stats): Paolo Mascarin
  • Whiteout (most substituted player): Nick Macpherson
  • “Mike Sillinger” (most traded players): Louise Guolla, Suzy Stever

Fall Outdoor Hat League – ‘Pokéleague Go’:

League Winners:

  • Overall:Golbats

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Pikachus
  • Most Spirited Female Player: Miranda Philpott
  • Most Spirited Male Players: Michael Bennett, Ben Eagleson, Kyle King, Andrew Woodland
  • All Star Players: Anneke Funk, Mike Pineau

Fall Indoor BIY League:

League Winners:

  • Overall: Relentless

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Throw The Game
  • Most Spirited Female Player: Samantha Foster
  • Most Spirited Male Players: Andrew Hurley, Jeremy Mitchell, Adam Hawley, Nick Hiscock
  • All Star Players: Breanne Coady, Marc Bennett

2015

Check out our award winners from 2015!


Winter Hat League:
League Winners: 

  • Overall: Fedora

Award Winners:

  • Most Spirited Team: 9 O’Clock Beers
  • Most Spirited Players: Ross Moore & Sarah Porter

Winter BIY League:
League Winners: 

  • Overall: Alonz0

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Up Late Huckin’ & Huck Up, Huck Off
  • Most Spirited Players: Ryan Stewart & Sabrina Roberts
  • All Star Players: Adam Hawley & Kristina Wakeham

Capital Subaru Summer League:
League Winners: 

  • Overall: Stop Staring at My Disc

Award Winners:

  • “Eric Balkam” Most Spirited Team Award: Scoober Doober Doo
  • Most Spirited Male Players: Matthew Barron & James Duggan
  • Most Spirited Female Players: Allison Newell, Katie Jackson, Jessica Fleming, Sherry Lythgoe
  • All Star Male Players: Adam Hawley & Greg Layman
  • All Star Female Players: Melissa Skanes, Ashley Rossiter, Kelsey Hayden, Lindsay Church, Nicole Bishop, Sarah Porter, Suzy Stever
  • Captain of the Year: Allan Johnson
  • Team Name: Disc is how we do it
  • Most Committed: Chris Whittick & Stef Walsh
  • Fave Opponent: Disc is how we do it

Flaherty Cup Summer League:
League Winners: 

  • Overall: Fellowship of Awesome

Award Winners:

  • “Eric Balkam” Most Spirited Team Award: Ghetto Geppetto
  • Most Spirited Male Player: Zach Baker
  • Most Spirited Female Player: Sophie Blais
  • All Star Male Players: Nicholas Harris & Paddy Snow
  • All Star Female Player: Ann Shigeishi

Summer Hat League:
League Winners: 

  • Overall: Griffyndor

Award Winners:

  • Most Spirited TeamRavenclaw
  • Most Spirited Male Players: Brandon Kilfoy, Adam Stead, Nicholas Epifano
  • Most Spirited Female Players: Krista Ghaney & Laura Tessier
  • All Star Male Player: Zach Baker
  • All Star Female Players: Stef Walsh & Melissa Skanes

Fall Outdoor Hat League:
League Winners: 

  • Overall: Eagles

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Vikings
  • Most Spirited Male Players: Stephen Coward, Michael Coward, Jim Pelley, Jeremy Mitchell
  • Most Spirited Female Players: Breanne Coady, Heather Spurrell, Jessica Brandt, Katie Harnum, Laura Lavers, Samantha Foster
  • All Star Male Players: Adam Stead, Ian Galloway, Ryan Davis
  • All Star Female Player: Anneke Funk

Fall Indoor BIY League:
League Winners: 

  • Overall: Marco Group

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Handler Bing
  • Most Spirited Male Players: Mark Colbourne
  • Most Spirited Female Players: Tiffany Warren
  • All Star Male Players: Yassir El-Tahan, Nicholas Harris
  • All Star Female Player: Nicole Bishop, Anneke Funk, Kari Jenkins

2014

Check out our award winners from 2014!


Winter Hat League:
League Winners: 

  • Overall: Name Pending

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Coonskin Cap & Panana
  • Most Spirited Players: Mark Young & Kerry-Lynn Williams

Winter BIY League:
League Winners: 

  • Overall: Went Cuts

Award Winners:

  • Most Spirited Team: The Tossers
  • Most Spirited Players: Jeremy Mitchell, Andrew Vaughn, Stefanie Walsh & Susan White

Summer:
League Winners:

  • Overall/Division 1: Fellowship of Awesome
  • Division 2: Dirty Little Huckers
  • Division 3: Nighthawks
  • Division 4: Annnnnd….It’s a great way to stay in shape

Award Winners:

  • Captain of the Year: Ben Eagleson – GBU
  • Team Name: Annnnnd….It’s a great way to stay in shape
  • Most Committed: Chris Whittick & Callista Coldwell
  • Fave Opponent: Dirty Little Huckers
  • Most Spirited Team: Smooth Mauve
  • Most Spirited Players: Megan Hatch, Kathleen Sullivan & Dave Lundrigan


Fall Outdoor Hat League:
League Winners: 

  • Overall: The Goonies

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Slaughter Melon

Fall Indoor BIY League:
League Winners: 

  • Overall: Ratrick

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Smooth Mauve
  • Most Spirited Players: Shauna Lynch, Michael Walter, Kenny Budgell

2013

Check out our award winners from 2013!


Winter:
League Winners: 

  • Overall: 50 Shades of Purple

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Azzano Decimo
  • Most Spirited Players: Tony Brown & Kathleen Sullivan

Summer:
League Winners:

  • Overall/Division 1: Fellowship of Awesome
  • Division 2: My Pet Donkster
  • Division 3: The Good, The Bad, The Ulty
  • Division 4: The Tossers

Award Winners:

  • Captain of the Year: Paul Doucet – The Tossers
  • Team Name: Nice Cleats, Wanna Huck?
  • Most Committed: Francois Morin
  • Fave Opponent: BohFan
  • Most Spirited Team: The Huckstables
  • Most Spirited Players: Steve Routledge & Dana Williams

Outdoor Fall:
League Winners:

  • OverallMC Hammer

Award Winners:

  • Most Spirited Players: Erin Langer, Sarah Porter & Paul Doucet


Indoor Fall:
League Winners:

  • Division 1: The B Line
  • Division 2: Flying Salmon

Award Winners:

  • Most Spirited Team: The Oilers
  • Most Spirited Players: Andrew Woodland, Jerry Croke & Nora Trask

 

2012

Check out our award winners from 2012!


Winter:
League Winners: 

  • Overall: Hot Sauce

Award Winners:

  • Most Spirited Players: Luis Acevedo & Tracey Dyer

Summer:
League Winners:

  • Overall/Division 1: Fellowship of Awesome (defeated Young Guns 15-0)
  • Division 2: Wonkey Donkeys
  • Division 3: Dirty Little Huckers
  • Division 4: Team Slow Clap

Award Winners:

  • Captain of the Year: Chris Parsons – Team Slow Clap
  • Team Name: Man Chesthair United
  • Most Committed: Nick MacPherson & Christine Howse
  • Fave Opponent: Honey Badger
  • Most Spirited Team: Bad Wolf
  • Most Spirited Players: Ryan Quinlan & Ulrike Zuschlag

Outdoor Fall:
League Winners:

  • OverallPort Clyde

Award Winners:

  • Most Spirited Team: Huck it Trebek
  • Most Spirited Players: Dana Williams, Tony Brown, Patrick Leveque


Indoor Fall:
League Winners:

  • Overall: Donkeys

 

2011

Check out our award winners from 2011!


Summer:
League Winners:

  • Overall/Division 1: Fellowship of Awesome
  • Division 2: Dirty Little Huckers

Award Winners:

  • Captain of the Year: Paolo Mascarin – FOA
  • Most Spirited Team: The Tossers


Fall:
Award Winners:

  • Most Spirited Players: Carla Myrick & Jason Stevens

 

2005 – 10

Check out our award winners from 2006 – 2010!


2010:
Winter League Winners: Don Pacholka Realty
Summer League Winners: FOA
Fall League Winners: To Be Determined


2009:
Winter League Winners: Yipeekayay Motherhuckers
Summer League Winners: FOA
Fall League Winners: Tune Squad


2008:
Winter League Winners: Silent but Deadly
Summer League Winners: FOA
Fall League Winners: The Mighty Hucks


2007:
Winter League Winners: Jem and the Paolograms
Summer League Winners Tier 1: Holy Huck Batman
Summer League Winners Tier 2: Better Looking than You


2006:
Summer League Winners Tier 1: FOA
Summer League Winners Tier 2: A Donkey, some ice and a nine iron
Flaherty Cup Best Dressed:  Lavababies
Molson Devotion Winnters:  Lavababies
Fall League Winners: The Mighty Hucks


2005:
Summer League Winners Tier 1: Joanie Loves Chachi